טיפול בקבוצת ניצולי שואה

אסנת נשיא, מטפלת במכון “שי” מנחת טיפול קבוצתי של ניצולי שואה במרכז היום ” בית חשמונאי ” בישובי עשרת.
הצגת אבל ואובדן – חלק א’.

טיפול קבוצתי מכון שי מרכז היום של ‘בית חשמונאי’ מרכז לתוכו את התושבים הקשישים והמזדקנים של ישובי עשרת. רוב מגיעי מרכז היום הינם עובדי אדמה לשעבר, בעלי רקע חקלאי ואדמות חקלאיות. אנשים אשר עם עלייתם לארץ, התיישבו באזור זה והקימו משקים מניבים של חקלאות וחיות משק. מבין באי מרכז היום ישנם ניצולי שואה. הניצולים מגוונים ומגיעים מארצות שונות, רובם הגדול יוצאי טריפולי שלסיפורי השואה שלהם התוודעתי לראשונה.

עצם ההגעה למרכז היום למעשה מזמן מצב רגרסיבי אצל באי המרכז. המקום מהווה משען עבור הזקנים והגמלאים ומקור תמיכה. מכינים בו ארוחות עשירות ודואגים להנעים להם את זמנם בעיסוקים שונים. התלות במקום לצרכי אכילה , הזנה חומרית ונפשית כמו גם החברתית, יוצרת מצב רגרסיבי מעצם המפגש במרכז היום. כמו כן ההיכרות של באי המקום לרוב הנה היכרות רבת שנים, בעלת קשרים משפחתיים והיסטורית חיים משותפת עוד מהזמן בחוץ לארץ. כך החוויה הנה של משפחה גדולה וענפה עם נושאים חברתיים רבים ועניינים משותפים רבים.

רבים מגיעים עם גוף עייף , כבד, עם מחלות שאופייניות לזקנה, נעזרים במקלות הליכה ובהליכונים. בקבוצה, גם אם לא מדברים על אובדנים באופן ישיר, התחושה של הגוף שאיבד את החיוניות מלווה מעצם המצב הפיזיולוגי של הצורך להיעזר במכשיר הליכה. הקפדה על סוכרת ועל תזונה. נטילת תרופות גם במהלך הקבוצה כי כרגע נזכר משתתף שלא נטל את הטיפול התרופתי. משהו מהגוף מנותק מנפש הכמהה לחיים לפעמים ניתוק בלתי נסבל, המחשבות שנשארות חיות, עם זכרונות עבר רבים, כאילו מדבר באופן שונה מהגוף המזדקן והכמל.המחשבות מציפות והזמן הפנוי מעיסוקים ומאחריות, מעודד את המחשבות על העבר ואת העלאת הזכרונות. והגוף אשר אינו מתפקד כמו פעם, משאיר חלל גדול יותר למחשבות.

נושאים שהועלו במפגשי הטיפול הקבוצתי של הניצולים :

א.      הצגת משתתפי הקבוצה

ב.      על בדידות ו’על אהבה שתלויה בדבר’

ג.       אלמנות ואובדן בן הזוג

ד.      כוח וחיוניות הנפש כנגד ירידת כוחו של הגוף

ה.     נושאים של רגרסיה רגשית כתוצאה מאירועים פוליטיים, חגים, וחברה.

ו.        השיח על הגוף ואובדן חיוניותו

ז.       סיכום

 א.      הצגת משתתפי הקבוצה :

בקבוצה כוללת שני גברים וארבע נשים ניצולי שואה. מתוכם ארבע יוצאי טריפולי ואחת ששרדה את אושוויץ והשנייה הייתה במחנות הריכוז עם הוריה ומשפחתה.

ש. ילידת רומניה, איבדה את הוריה במחנות ועלתה עם אחיה אותו איבדה בארץ כאשר יצא כנער בן 14 להלחם במלחמת השחרור. אלמנה. חיה בקרבת בתה הקטנה ותלותית בה רגשית בעיקר.

מ. ילידת טריפולי, בת בכורה למשפחה  מרובת ילדים עלתה ארצה כבחורה לאחר מאבק הישרדותי ממשוך ובריחה בין הגגות בטריפולי, איבדה את אמה ואת אחותה. שתי ברכיה נותחו וגם ליבה. כיום סובלת מחוסר יכולת להזיז את גפיה באופן שבו יכלה בעבר. אלמנה. חיה בבית צמוד לבית בתה הבכורה אשר מטפלת בה ומ. תלויה בה באופן מלא.

י. יליד טריפולי אשר כילד שרד את הבריחות מידי הערבים פעמים רבות עד למוות כמעט. מתאר מכות נוראיות וחתכים מסכינים. כיום אלמן אשר נישא שוב פעמיים. סובל מליבו ומעינו המתעוורת.

ד. יליד טריפולי, אשר כילד עד גיל 14 הוברח והורחק מהמשפחה וגדל בכפרים שונים, על מנת לשמור על חייו, היות והיה בן יחיד למשפחה בעלת בנות רבות וכך נותק שנים רבות מהוריו ומאחיותיו. כיום מאבד את ראייתו. אלמן. סובל מאד מתלותו הגדלה בסביבה ביחס הפוך מהיותו מנהל בכיר בעברו, בעל חברות וממון רב. אינו יכול לשאת את תלותו הגדלה בסביבה

צ, שרדה את אושוויץ במשך כל שנות המלחמה. איבדה את כל משפחתה, היחידה ששרדה את השואה מבני משפחתה. אלמנה, אם לשתי בנות . חיה לבדה מלווה בעובדת זרה.

פ, ילידת טריפולי. הייתה ילדה במלחמה איבדה רבים מאחיה ומאחיותיה. כיום כבדת משקל. נעזרת בכיסא גלגלים ותלויה במשפחתה באופן מוחלט. נשואה ונתמכת תמיכה מלאה מבעלה.

“פעם היתה לי משמעות” להמשך לחצו כאן

טיפול פסיכולוגי – לרבות קבוצות תמיכה וטיפול קבוצתי, הנו שירות הניתן לניצולי שואה על ידי מכון שי במימון משרד האוצר כחלק מהזכויות המגיעות להם (מכתבי תודה של ניצולים ובניהם)

 

 

לפרטים ומידע, פנו אלינו בטלפון 077-414-6160 או מלאו פרטיכם בטופס משמאל

ואנשי המקצוע שלנו במכון שי יחזרו אליכם בהקדם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגים: , , , , , , , , ,

הפוסט הזה סגור לתגובות כרגע.