מהעיתונות – ארה”ב שוקלת לאפשר לניצולי שואה לתבוע חברות ביטוח

נטשה מוזגביה, הארץ

להצעת החוק, שתאפשר לתבוע בביתי משפט פדרליים חברות שלא כיבדו פוליסות מימי מלחמת העולם, מתנגדים דווקא הארגונים היהודיים הגדולים

קבוצת ניצולי שואה הגיעה ביום חמישי לגבעת הקפיטול בניסיון לשכנע חברי קונגרס לקדם הצעת חוק שאמורה לאפשר לניצולי שואה לתבוע בבתי המשפט הפדרליים בארצות הברית את חברות הביטוח האירופיות שלא כיבדו את הפוליסות מימי מלחמת העולם השנייה – ולאלץ אותן לחשוף את רשימות הלקוחות היהודים מאותה התקופה. החוק נקרא על שמו של טום לנטוס, שהיה ניצול השואה היחיד בקונגרס, והוא הוגש על ידי שני חברי קונגרס מפלורידה – הרפובליקאית אילאנה רוס-לטינן והדמוקרט טד דויטש.

אף אחד לא יודע בוודאות היום מה הערך הכולל של אותן הפוליסות. לפי הערכות, הסכום עשוי להגיע ל-20 מיליארד דולר, בערך הכספי של היום. אולם משום שבמקרים רבים המשפחות היהודיות השמידו מסמכים, ארכיוני החברות עצמן הן מקור המידע היחיד – וחלק מילדי הניצולים אפילו לא יודעים אם להורים היתה פוליסה.

אין זו הפעם הראשונה שקבוצות של ניצולים מנסים לקדם את החוק בקונגרס. גם בגלגולו החדש, הוא נתקל בהתנגדות של הארגונים היהודים הגדולים, שטוענים שכבר קיימת שיטה טובה להסדרת התביעות: הוועדה הבינלאומית לתביעות הביטוח מתקופת השואה, שהוקמה ב-1998, ואמורה להסדיר את התביעות האלה ללא עלויות לניצולים. הוועדה כבר שילמה כ-305 מיליון דולר בעקבות תביעות היחידים. הצעת החוק של רוס-לטינן ודויטש כבר התקבלה בוועדת החוץ של בית הנבחרים, שרוס-לטינן משמשת כיושבת הראש שלה. עם זאת, אין סימנים מעודדים לגבי סיכוייה לעבור את ועדת המשפט, התחנה הבאה בדרכה של החקיקה להצבעה במליאה.

חברת הקונגרס רוס-לטינן אמרה במסיבת העיתונאים המשותפת עם הניצולים כי “הסרוב לאפשר לניצולי השואה להגיש תביעותיהם בבתי המשפט בארה”ב שווה ערך ליחס אליהם כאל אזרחים סוג ב’ – המערכת לא מכבדת את הזכות החוקתית שלהם. כל מה שהם רוצים – זה להציג את התביעה שלהם בפני שופט לא מוטה. החקיקה הזאת כבר מזמן היתה צריכה להגיע לשולחן הנשיא לחתימה. הניצולים כבר בשנות ה-80 וה-90 שלהם, הזמן שלנו אוזל. אף תרופה לא יכולה לרפא את הסבל שהם עברו, אך אנו יכולים למנוע מהחברות האלה להתעשר על חשבונם. זה מצער שלחברות הביטוח הענקיות יש את כל הכסף להלחם נגד הניצולים האלה, והן נותנות חסות ללא מעט תוכניות בתקשורת, שנמנעות מלמתוח ביקורת עליהן”.

הפוסט הזה סגור לתגובות כרגע.