ניצולי שואה שהיו ילדים במלחמה

 

טיפול פסיכולוגי בניצולי שואה שהיו ילדים במלחמה. מאת סימה וייס

“זה שלי מהבית” – ניצולי שואה שהיו ילדים בשואה
מרבית הניצולים שחיים היום היו ילדים בשואה. במכון ” שי “, כ- 95% מהמטופלים (ניצולי שואה) היו ילדים בזמן השואה.
במשך שנים רבות חלק מהניצולים שהיו ילדים במלחמת העולם השניה, לא הוכרו כניצולי שואה ולא קיבלו זכויות כלכליות מטעם המדינה מפני שבקרב חלק מאנשי מקצוע היתה סברה שלא סבלו כי לא זכרו את הסבל למרות שהיו במחבוא בהיותם ילדים.
גורמים שונים החליטו כך מפני שבבגרותם לא זכרו או לא הצליחו לתאר את שארע במילותיהם את החוויות הטראומטיות שעברו ולכן לא הכירו בחלקם כניצולים (מבחינת הזכויות הכלכליות).

ניצולי שואה שהיו ילדים“זה לא נורמאלי שאני נורמאלי”
ילדים חוו את הפגיעות הכי קשות מהשואה. את הממצא פרסם פרופ’ קיילסון ניצול שואה הולנדי שנפטר בשנת 2013 והעביר סדנאות מקצועיות לפסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים; קליסון חקר ובדק במשך 20 שנה אחר ניצולים שהיו ילדים במלחמת העולם השניה, במחנות ריכוז ובמחבוא ומסקנתו היתה שלאורך זמן, הילדים ניזוקו נפשית באופן העמוק ביותר.

כישורי הורות של ילדים שחוו את השואה  
ילד בן 8 שהלך לשחק עם חברים וכשחזר לא מצא את הוריו, נלקח לבית יתומים, עבר מיד ליד, סבל מחוסר יציבות משפחתי, בעיות ביטחון אישי ופגיעות קשה. חבריו, ילדים בני 7,8,9 שעולמם נחרב – לא קיבלו את הצרכים הבסיסיים, החום, האהבה והביטחון שהיה צריך מההורים, ולמרות זאת במשך שנים רבות לא הוכרו כניצולי שואה.

ילדים ניצולי שואהדוגמא אקטואלית ניתן לראות ב-” ילדי טהרן ” כ- 1000 ילדים יהודיים שהיו אז כבני 3,5 ו-6, שברחו מאירופה הנאצית לטהרן, שם רוכזו במחנה יתומים. שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין הדגיש כי “מדינת ישראל מצוּוָה להעמיד בראש מעייניה את הדאגה לניצולי השואה והטיפול בהם, וילדי טהרן בכללם. מדובר באנשים שלאחר ששרדו את שנות התופת והמוות – בנו מחדש את חייהם במדינתו של העם היהודי, מדינת ישראל”.
מחקרים מראים שילדים שחוו את טראומת השואה בגיל 18-20 זכו לחוות חיים נורמאליים עם אמא ואבא ומשפחות ולכן היו יותר מגובשים מבחינת הזהות ובשלים מבחינה רגשית.
זכו לחוות ילדות, נעורים, הורים, בית, ביטחון וערך עצמי – והיכולת הרגשית שלהם היתה יותר חזקה.

לגדל ילד בלי לדעת איך להיות אבא
ילדים שחיו בשואה והפכו להורים בעצמם, התמודדו ותפקדו כשבעצם לא היו להם דמויות לחיקוי כילדים, לא היתה להם הפנמה של תפקיד הורי ומתוך חסר ענק בכך שנאלצו לגדול ללא הוריהם במקרים רבים מגיל 3.

ליווי רגשי של ניצולי שואה – צעד אחר צעד
אחד האתגרים של ניצולי שואה מבוגרים, הוא להעיז להביע את עצמם ולהתמודד.
כותבת מאמר זה מלווה מבחינה רגשית ניצולי שואה שהתקשו להתחבר כי במשך שנים (חלקם) לא הגדירו עצמם כניצולי שואה. “תיעוד טיפול” הכולל טיפול רגשי משולב עם כתיבת סיפור החיים של הניצול; מאפשר להשאיר זיכרון אישי למשפחה ולדורות הבאים.
אחד מהניצולים בו זכתה ללוות ולתמוך הוא יצחק מאיר. יצחק היה ילד בשואה ולימים היה דיפלומט, שגריר ישראל בבלגיה ממנה נס, ושגריר ישראל בשוויץ, ממנה גורש.
בתהליך הרגשי דובר על המעבר בין השואה והתהליך שהוא הצליח לעשות בחייו. תהליך זה עזר לו רגשית להעיז ולכתוב את אשר עבר, ולשתף בסיפורו האישי לא רק את משפחתו, כי אם קוראים מהארץ ומהעולם.

ספרו הראשון “אישה אחת” בהוצאת ספרית מעריב, מתאר ילד אמיץ שליווה את אמו ואת אחיו במסע הבריחה וההצלה מהעיר מרסיי שנכבשה על ידי הגרמנים – עד לגבול שווייץ והפך להיות, כמה לא מפתיע, שגריר. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של האם.

ספרו החדש “להגיע לחוף מבטחים” מתחיל במחנה פליטים עם תום מלחמת העולם השניה ומסופר מפיו של הבן, כבן שתים-עשרה באותו זמן. הוא מתאר את מסעם של יהודים מכל רחבי אירופה ששרדו את השואה ומעוניינים רק בדבר אחד – ארץ ישראל. לפני חודש הושק הספר בז’נווה ובערב יום השואה 27 בינואר 2014 הושק בישראל.

shai121

אודות כותבת המאמר
סימה וייס יועצת קלינית ופסיכותרפיסטית. מומחית לטיפול בפוסט טראומה, בעלת ניסיון מעמיק (25 שנה) בטיפול בניצולי שואה והלומי קרב. מייסדת עם אוריין קייזר את מכון שי.
במסגרת ניסיונה המקצועי, פיתחה כלים ייחודיים לטיפול בניצולי שואה, מלמדת ומרצה בתחום בפני פסיכולוגיים קליניים ואנשי מקצוע, להם אף מעבירה הדרכות וייעוץ ייחודי לטיפול בניצולי שואה.

 

במכון שי כ- 100 מטפלים מומחים בטיפול רגשי בניצולי שואה ובני הדור השני ומתמודדים עם נושא “העברה בין דורית” באופן יום יומי.
הניצולים מקבלים מהמטפלים מענה מקצועי הכולל טיפול, ייעוץ וליווי המבוסס על הכשרות, הדרכות וניסיון רב המתייחס ספציפית למה שעברו. (אנו מעבירים ימי עיון מקצועיים למטפלים, פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים, רופאים וצוותים רפואיים בכל רחבי הארץ).
.
לפרטים ומידע, פנו אלינו בטלפון 077-414-6160 או מלאו פרטיכם בטופס משמאל
ואנשי המקצוע שלנו במכון שי יחזרו אליכם בהקדם.

** טיפול פסיכולוגי הינו שירות הניתן במכון “שי” לניצולי שואה במימון משרד האוצר כחלק מהזכויות המגיעות להם (מכתבי תודה מניצולים ובניהם).

.

 

תגים: , , , , , , ,

הפוסט הזה סגור לתגובות כרגע.