ראיון עם אוריין קייזר מנכ”לית מכון שי

.

ראיון עם אוריין קייזר מנכ”לית מכון שי

מכון שי הוא הארגון הגדול בישראל בתחום טיפול פסיכולוגי ושיפור זכויות של ניצולי שואה,
ואוריין לא הקימה אותו במקרה. היא באמת קשובה לצרכים של הניצולים, למצבם, רצונם וחששותיהם.
אנחנו נפגשות כשבמכון שי למעלה מ- 100 מטפלים מומחים בטיפול רגשי ופוסט טראומה בניצולי שואה.

התחלת כעובדת סוציאלית, הגעת למשרד האוצר ואז הקמת את מכון שי – צומת דרכים או תהליך טבעי?
לאחר שעבדתי כעובדת סוציאלית, התחלתי פרק מקצועי שנמשך 12 שנים ב”רשות לזכויות ניצולי השואה” במשרד האוצר, מתוכן ניהלתי במשך 6 שנים את השירות הסוציאלי ב”רשות לזכויות ניצולי השואה”.

אוריין קייזר מנכ"לית מכון שיאת מכון שי, שהוא הארגון היחיד המשלב טיפול וייעוץ בנושא הטבות כספיות עם תמיכה נפשית המגיעות לניצולי שואה, הקמתי בשנת 2008. אחרי שייעצתי לניצולי שואה רבים ובני משפחותיהם, היה לי רצון להקים גוף שיקל על הניצולים לקבל את המגיע להם, ייפשט עבורם את התהליך וייתן מענה מקיף לזכויות ניצולי שואה הן ברמה הכספית והן ברמה הנפשית.

מבחינת ניסיון מקצועי, נחשפתי במשך שנים לעולם ניצולי השואה על מאפייניו וצרכיו הייחודים.
ראיתי שיש משאבים לסייע להם אך ישנם מקרים שהרצון של הניצול לקבל הזכויות, וקבלתם בפועל לעיתים  פשוט “לא נפגשים”. הרעיון שיזמתי היה לחבר בין מה שהם זקוקים לו ומה שהם יכולים ומגיע להם לקבל.

כשמכון שי הוקם, הבאתי את הידע שצברתי בנושא מיצוי זכויות והידע בנושא טיפולים פסיכולוגים ייעודיים לניצולי שואה, פניתי לסימה וייס והצעתי לה לשמש כמנהלת קלינית בצד המקצועי, להכשיר מטפלים לעבודה עם ניצולי שואה ולהעביר הדרכות מקצועיות שוטפות למטפלי המכון.

סימה וייס צברה ניסיון עצום בתחום הפוסט – טראומה, היא הקימה וניהלה בזמנו את סניפי “עמך” תל אביב, רמת גן ופתח תקווה, העבירה באוניברסיטת תל אביב קורס ייעודי לטיפול רגשי בניצולי שואה ועם השנים פיתחה כלים ייחודיים לטיפול בניצולים,  הדריכה וייעצה לפסיכולוגיים קליניים ופסיכותרפיסטים לגבי טיפול רגשי בניצולי שואה.

איך את מסכמת את ההתרחבות שחלה במגוון שירותי המכון עבור הניצולים ?
מכון שי החל את פעילותו באזור תל אביב והמרכז. עם הזמן הרחבנו את מגוון השירותים הניתנים כיום למספר גדול יותר של ניצולים בפריסה גיאוגראפית כלל ארצית בקליניקות, בבתים הניצולים, מרכזי יום לקשיש, דיור מוגן ובתי אבות.
הצוות הקליני מונה למעלה מ- 100 מטפלים בניהולה הקליני של מאיה שטיין – פסיכותרפיסטית בעלת 25 שנות ניסיון, שהצטרפה למכון עם פרישתה מצבא קבע שרתה בצה”ל, בו מילאה שורה של תפקידים בהם קצינת בריאות נפש ומפקדת מרפאות לבריאות הנפש בצה”ל.

האם אתם מוכרים על ידי משרד הביטחון והאוצר ?
כיום מכון שי הינו ספק רשום של משרד האוצר לנושא מתן טיפולים פסיכולוגיים לניצולי שואה המוכרים באוצר וכן ספק משרד הביטחון באגף הנכים ובאגף משפחות והנצחה.

יוזמים כנסים מקצועיים על מנת לשפר את השירות הניתן לניצולי שואה
לתפיסתנו יש הבדל באיכות הטיפול שמקבל ניצול שואה, אם המטפל עבר הכשרה מקצועית בתחום. לכן אנו יוזמים ומעבירים כנסים מקצועיים וימי עיון שמטרתם לחשוף את אנשי המקצוע שפוגשים ניצולי שואה בעבודתם ולהעשיר את הידע המקצועי שלהם.
לכנסים אילו מוזמנים מדי פעם גם עובדים סוציאליים, עובדי קופות חולים ובתי חולים, נציגי בתי אבות וחברות סיעוד המשתתפים בהרצאות מקצועיות אשר מקלות עליהם לתקשר, להבין את עולם הניצולים ולעזור להם להכיר את המאפיינים הייחודיים של ניצולי שואה השונים מטיפול באוכלוסיות אחרות.

אילו טיפולים פסיכולוגים אתם מעניקים בחינם לניצולי שואה המוכרים על ידי משרד האוצר ?
•    טיפולים פסיכולוגים פרטניים בקליניקות או בבתי הניצולים.
•    טיפול קבוצתי לניצולי שואה.
•    ליווי אל המוות.
הטיפולים מסייעים להם בהתמודדות עם עצבות, דכדוך ודיכאון, משפרים ומחזקים את הקשר עם בני המשפחה והנכדים, מאפשרים להם להתמודד טוב יותר רגשית עם מחלות פיזיות, מוציאים אותם ממעגל הבדידות, מספקים להם אוזן קשבת לה הם כל כך זקוקים, מחזקים אצלם את תחושת השייכות וחיזוק הביטחון העצמי וגם מקלים על בני המעגל השני – ילדי הניצולים.

זיהינו צורך הולך וגדל לטיפול פסיכולוגי לבני הדור השני והרחבנו הטיפולים בהתאם
בעקבות פניות רבות, הרחבנו את מעגל הטיפולים ואנו מספקים טיפולים פסיכולוגיים בעלות מופחתת לבני הדור השני לשואה המתמודדים עם  דילמות רגשיות, קשיים בקבלת החלטות ונקיפות מצפון שאינן מרפות.
הטיפול הפסיכולוגי מאפשר לעבד את הרגשות ומשחרר מהתלות בהורים. הוא משחרר מ”ההעברה הבין דורית” ומקבל כלים ממטפל מקצועי כיצד ללוות את ההורים בלי לחיות עם רגשות אשם ולחץ נפשי.

מכון שי ניצולי שואהליווי אל המוות של ניצולי שואה – מלמדים לא לפחד מתהליך טבעי
מוות הוא חלק מהחיים ונחשב לנושא קשה בחברה המודרנית. אצל ניצולי שואה המוות נתפס כהרבה יותר קשה כי הם חוו מוות טראומטי אלים שהגיע שלא בעיתו. כשניצול שואה מגיע לגיל זקנה, הדאגה מהמוות נהיית קשה כי זה מחבר אותו לטראומה.
אנו במכון, מלווים אותם בשנים האחרונות באמצעות שיחות ייעוץ וטיפול פסיכולוגי המשפר את איכות חייהם ומטפל בנושא המוות העצמתי והטעון במסגרת הטיפול. (גם טיפולים אלה ניתנים במימון משרד האוצר לניצולים המוכרים על ידי האוצר).

את חושבת שאפשר לעשות יותר להגברת המודעות של זכויות ניצולי השואה בארץ ?
לשמחתי המודעות במשך השנים הולכת וגדלה לזכויות ניצולי שואה. מאז שמכון שי הוקם, התווספו גופים נוספים בהם עמותות, ארגונים ועורכי דין שמסייעים לניצולים בנושא של מיצוי זכויותיהם ואני מברכת על כך. כל פעולה שמביאה לכך שניצולים יקבלו את מה שמגיע להם מבורכת.
אלו השנים האחרונות שלהם וצריך לעשות כל שניתן על מנת שהם יקבלו כל עזרה רגשית וכלכלית כדי להקל על החיים שלהם.
גם השינויים החקיקתיים והרגולטורים שעברו בכנסת – בשנים האחרונות מבורכים בעיני.

המכון מייעץ ומסייע לקבוצת ניצולי השואה המוכרים באוצר במיצוי זכויותיהם, לרבות בדיקת אפשרויות להגדלת הקצבה החודשית והגשת בקשות עבורם. מה האתגר הגדול שלך בנושא זה?
חלק גדול מניצולי השואה שחיים בישראל כיום עריריים.
אם לא מגיעים אליהם ומסייעים להם, הם לא ימצו את זכויותיהם ולא יקבלו את מה שמגיע להם מסיבות מגוונות :
הם לא מתמצאים בזכויות המגיעות להם, הם חוששים מלפנות למערכת, חלקם מיואשים מניסיונות קודמים, לא מאמינים שיהיו תוצאות לפעולתם, מבלבלים בין הגופים, ממלאים טפסים לא נכונים או שולחים לגוף הלא נכון ולעיתים לא מבינים מה השיבו להם.

פעולה של מיצוי זכויות כלכליות לניצול שואה היא פעולה מתמשכת – תהליך. לא ממלאים טופס אחד והכסף או הגדלת הקצבה בדרך לחשבון הבנק. יש לעקוב אחת התהליך, להתמודד עם בירוקרטיה וזה לא פשוט לאנשים מבוגרים שלא חיים את הקדמה ונגישות לאינטרנט כמונו.
האתגר הגדול מבחינתי הוא להגיע אל כמה שיותר ניצולים ולסייע להם למצות את זכויותיהם.

ספרי קצת על המטפלים והתמחותם
במכון שי, פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאלים קליניים, פסיכותרפיסטים שכולם עוברים הכשרות העשרה מקצועיות.  מבחינת איכות הטיפול, מטפלים חדשים מתחילים עם השתלמות מעמיקה בה מקבלים הדרכה, רקע וכלים לטיפול בניצולי שואה. לאחר מכן הם מקבלים הדרכות שוטפות לטיפול בניצולי שואה על ידי  צוות של מדריכים המעביר ריענונים, הדרכות תקופתיות, הדרכות קבוצתיות והרצאות העשרה. בנוסף אנו מפיקים ניוזלטר מקצועי במיוחד עבור קהילת המטפלים שלנו.

את מרגישה סיפוק מקצועי ?
כשהתחלנו את הדרך, היה לי חלום אך לא תיארתי לעצמי כמה הוא יהיה סוחף, מאתגר ומספק.
היום אני מרגישה שההשקעה מוצדקת ומשתלמת. לדעת שבזכות ידע וניסיון ניצולים זוכים להכרה ולמימוש הטבות בצורה נרחבת, זה אושר עצום. לקבל מכתבי תודה מבנים של ניצולים קשישים שבזכותנו יודעו לגבי זכויות שלא ידעו עליהם וסייענו להם להגיש הבקשות ולקבל הזכויות – זה שלב מאוד מספק.

התחושה של עזרה על ידי טיפול פסיכולוגי אפילו מספקת יותר, מפני שהמושג טיפול פסיכולוגי זר לניצולי שואה ונתפס בעיניהם כמוצא לאנשים חלשים, נזקקים.
מי שמתחיל טיפול זוכה בשעה שבועית עם איש / אשת מקצוע שמקדישה זמן להקשיב לך, מאפשרת לחלוק עימה כל נושא שיבחר, מה מטריד או מעניין אותך, מה על סדר היום שלך, מה מעסיק אותך היום ולא בהכרח טראומות העבר.

אנחנו שמחים לגלות בכל פעם מחדש כיצד אנשים שנגשו לטיפול פסיכולוגי באופן מהוסס וזהיר, נפתחים ומגלים כמה זה טוב להם, כמה זה עוזר ומשפר את איכות חייהם. אנשים שלא דיברו לא עיבדו את הכאב במשך עשרות שנים, פתאום לקראת סגירת מעגל חיים (כשהזיכרונות מציפים), מרשים לעצם להיות פעם בשבוע במרכז, במימון משרד באוצר.
עבורנו זו תחושה מאוד מתגמלת לאפשר להם להשלים עם העבר, עם האובדנים, לשפר את היחסים עם בני המשפחה והדור השני, ולזכות באיכות חיים ושלווה בשנים האחרונות.

יש לך מסר לניצולים ובני משפחותיהם ?
אנו מקיימים פגישות ייעוץ לניצולי שואה, ללא עלות, בכל רחבי הארץ.
יש לכם שאלה לגבי זכויותיכם ? תמיד אפשר וכדאי להתקשר אלינו לשאול ולהתייעץ. אל תהססו לברר מהן זכויותיהם. אי הידיעה מתסכלת ומטרידה. נשמח לתת מענה ותשובות מוסמכות לכל אחד.

אוריין בת 47, נשואה ואם לשני ילדים בני 15 ו-9.

 

 

 

.