ראיון עם המנהלת הקלינית

מאיה שטיין – המנהלת הקלינית של מכון שי, משתפת מחוויותיה כאשת מקצוע ובת לניצולי שואה שרוצה לסייע לניצולים לשפר את איכות חייהם.

האם אפשר להקל על אדם שעבר את השואה ונמצא בשלהי הגיל השלישי להתמודד עם החיים ?

שטיין, המשמשת כמנהלת קלינית במכון שי, מאפשרת לניצולים להתמודד בפעם הראשונה בחייהם עם המטען הרגשי ולחוות תהליך טעון ומרגש המקל על התמודדותם היום יומית.

מאיה שטייןמאיה בת 50 בזוגיות ואם לשלושה, למדה לתואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית קלינית באוניברסיטת תל אביב וסיימה לימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת בר-אילן. במשך 22 שנה שירתה בצה”ל בתפקידי פיקוד בכירים במערכת בריאות הנפש הצבאית. עם פרישתה השתלבה כמנהלת קלינית במכון שי. בנוסף מאיה היא מטפלת פרטנית, זוגית ומשפחתית למתבגרים, ומבוגרים ומנחת קבוצות בנושאים בהם התמחתה- משבר, טראומה, שכול ואובדן.

מה הוביל אותך להתמקד בטיפול רגשי בניצולי שואה ?
כבת לניצולי שואה לא זכיתי לשמוע מהורי כמעט דבר עד יום מותם ואת המידע שידוע לי היום, ליקטתי אחרי לכתם. הורי שייכים לקבוצה של ניצולי שואה שבחרו לטמון את הטראומה עמוק מאוד, בלי לשתף את בני המשפחה ובעצם כך להקל על עצמם.
לאורך השנים התמחיתי בטיפול בתחום הטראומה, משבר והסתגלות לרבות פסיכותראפיה ממוקדת בטראומה. בצבא שירתי כקב”נית ובהמשך ניהלתי צוותי בריאות הנפש שריכזו אוכלוסיות מגוונות בהן לשכות גיוס, כלא צבאי ומרפאות לבריאות הנפש וצברתי ניסיון רב בטיפול פרטני וקבוצתי.

כשאוריין קייזר מנכ”לית ומייסדת מכון שי פנתה אלי, ראיתי זכות להשתלב כמנהלת קלינית בה אוכל להשפיע ולהקל ולו במעט על איכות החיים של ניצולי השואה בהם אנו מטפלים.
ברמה האישית, המסגרת הטיפולית מאפשרת לי לחוות מצב שבו ניצולים משקפים את התנהגות הורי, כאשר כל מפגש טיפולי הוא עולם ומלואו עבורם ועבורי.

למי אתם מעניקים סיוע רגשי ?
מכון שי מספק טיפולים נפשיים לשתי קבוצות מרכזיות : קבוצת ניצולי השואה – יוצאי אירופה וצפון אפריקה. וניצולי מלחמת העולם השנייה מברית המועצות רבתי.
כמו כן למכון מספר ספק במשרד הביטחון המאשר לנו להעניק טיפול בקבוצת המשפחות השכולות וקבוצת נכי צה”ל הזכאים באגף השיקום במשרד הביטחון.

טיפולים פסיכולוגיים לניצולי שואה
מכון שי מספק שירותים לניצולי שואה במימון משרד האוצר – מכון שי מתמחה בטיפול קליני קבוצתי ואינדיבידואלי בניצולי שואה לצד מחלקה העוסקת בעזרה לניצולי שואה לממש את זכויותיהם מול גופים ורשות לניצולי שואה.

כיום מכון שי מעניק לניצולי שואה סיוע רגשי על ידי 100 מטפלים קליניים בפריסה ארצית. מנהריה וקריית שמונה ועד חוף אשקלון, שדרות ובאר שבע. אנו מגיעים גם למושבים, קיבוצים ויישובים מחוץ לקו הירוק.
הטיפולים הפסיכולוגיים מתקיימים על פי מידת הניידות והמסוגלות של הניצולים. אנו מטפלים בבית הניצול, בדיור מוגן, בית אבות, מרכזי יום לקשישים, ובקליניקה של המטפלים. במידה ואנו מתרשמים כי הניצול זקוק לעזרה ביציאה מהבית והיא מיטיבה עימו נפשית הרי שאנו ממליצים על נסיעה במונית ומבקשי עבורו אישור להחזר כספי עבור זאת.

האם אתם ממליצים על טיפול תרופתי במקרה הצורך ?
במקרים מסוימים טיפול רגשי אינו מספיק וצריך לסייע לאדם להתמודד. מאגר המטפלים שלנו כולל גם פסיכיאטרים מומחים באבחון וטיפול בטראומה. במקרה כזה, כאשר נשקלת אפשרות מתן תרופות בכדי לשפר את איכות חייהם, המטפלים במכון ממליצים ומפנים את הניצולים לבדיקות פסיכיאטריות שכן כולם בעלי ידע קליני.

ספרי על הרכב מאגר המטפלים הקליניים
מאגר המטפלים של מכון שי כולל כ- 100 גברים ונשים, מטפלות ומטפלים קליניים. כולם בעלי הכשרה סוציאלית או פסיכולוגיה עם התמחות בטיפול (פסיכותרפיסטים) ובעלי ניסיון עשיר בהנחיית קבוצות. הטיפולים מתבצעים בגישות שונות לפי תקנים מקצועיים.

מה כולל תפקידך כמנהלת קלינית ?
תפקידי מאוד מגוון וכולל שלל משימות מעניינות. בשנים האחרונות בניתי ויישמתי מערך הדרכה למטפלים במכון שי. מערך ההדרכה החדש כולל תמיכה וליווי של מטפלים קליניים חדשים, הדרכות מקצועיות פרטניות וקבוצתיות בפריסה ארצית.

הדרכות מקצועיות המזקקות ומחדדות את איכות הטיפול, מאפשרות למטפלים להביא לבירור מעמיק סוגיות העולות מהליכי הטיפול האישיים והקבוצתיים עמם הם מתמודדים.

כמו כן אני ממיינת ומקבלת מטפלים קליניים חדשים המתאימים לדרישות המכון.
מניסיוני, השתלמויות הן כלי חיוני למקצועיות בטיפול וחשוב במיוחד כשמטפלים בניצולי שואה.
לכן אני מארגנת השתלמויות ארציות בקרב כל המטפלים החדשים הנכנסים למכון שי, בו אנו נותנים מידע רחב על נושא השואה והטיפול המקצועי בניצולי שואה בפן האישי והקבוצתי. בנוסף אנו מפתחים הכשרות בנושא טיפול ותמיכה באנשים נמצאים לקראת סוף חייהם. ליווי אל המוות והכשרות בנושא גישות מקצועיות לטיפול בפוסט טראומה, התמודדות עם אובדנים ושכול.
אחת לחודש מפרסם מכון שי עיתון מקצועי למטפלים שלנו בו אני מביאה סוגיות מקצועיות טיפוליות מעולמות תוכן שונים הקשורים לטראומה ושואה.

אלו סוגי טיפולים אתם מעניקים ?
1mayas. טיפול בפוסט טראומה – טיפולים ייחודיים פרטניים הניתנים לאנשים הסובלים מפוסט טראומה.
2. טיפול בגישת CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, Cognitive Behavioral Treatment
3. גישת טיפול דינאמית.
4. קבוצות תמיכה לניצולי שואה באמצעות הנחייה מקצועית ניתן לעזור לניצול למצוא קבוצת השתייכות בעלת עבר משותף ולעזור לכולם יחד ללמוד זה מזה על התמודדות עם סוגיות נוספות כגון :הזדקנות, תלות ועצמאות, יחסים בקרב בני המשפחה, אלמנות ועוד.
5. תיעוד הסיפור האישי של ניצולי שואה – המטפלים מומחים בהכנה מנטאלית לקראת תהליך של תיעוד העבר וסיפור החיים של הניצול כמו גם בהבאתו לידי ביטוי מילולי ואף בדרך אומנותית ותיעודו. תיעוד הסיפור הוא התוצר. הדרך לשם מלווה בתהליך טיפול רגשי לכל דבר.
6. תמיכה וליווי אל המוות – טיפול פרטני המאפשר לניצול שואה שחווה מוות כטראומה, לסיים את חייו בדרך של שליטה, לסכם את הפרידה ולהתמודד טוב יותר עם הצפוי לבוא בדרך הטבע.

מה גורם לך תחושת סיפוק ?
זו זכות לתת למטופלים מרחב לשתף ברגשות קשים ומטענים רגשיים. רובם אומרים שהטיפול הפרטני או הקבוצתי הוא המקום היחיד שהם מרשים לעצמם לדבר על “זה”.
טיפולים אלה מאפשרים להם לספר על טראומות שלא חלקו מעולם ולדון עימם בסוגיות העולות בחייהם כמו התמודדות עם הטראומה, זקנה, התמודדות עם אבדנים פיזיים, התדרדרות במצב הבריאותי, תלות באחרים, אלמנות, מעבר מבית לדיור מוגן, קשרים עם ילדיהם דור שני ודור שלישי ותהליכי סיום החיים אצל בני הגיל השלישי.

הסיפוק שלי מתבטא ביכולתנו לאפשר למטופלים להיות בתוך תהליכים טיפולים נפשיים על ידי מטפלים בעלי הכשרה מעמיקה וידע מקצועי ייחודי בתחומם ובכך לעזור לתהליך הפסיכולוגי להיות לעזר בחייו של המטופלים. המסע הפסיכולוגי, הוא מסע משותף – הן של המטופל והן של המטפל ואנו מעניקים לשניהם את התמיכה המקצועית ואת הליווי הרגשי לתהליך העיבוד המורכב.

 

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לגבי סיוע נפשי במימון משרד האוצר לניצולי השואה בטלפון 077-4146160
מוזמנים לפנות גם ניצולי שואה אשר הוכרו על ידי האוצר ב- 9 ביוני 2014 על פי החלטת הכנסת שהשוותה תנאים והטבות ליוצאי מחנות ההשמדה והגיטאות שעלו לישראל לאחר שנת 1953.