טיפול פסיכולוגי

***החל מתאריך 01/09/2017 מכון שי אינו מספק שירותים לניצולי שואה מטעם משרד האוצר***

טיפול פסיכולוגי לניצולי שואה 

ביוני 2014 אושרה בכנסת תכנית לאומית לסיוע כספי לניצולי השואה.  במסגרת תכנית זו, תורחב אוכלוסיית ניצולי השואה שיהיו זכאים לטיפול נפשי במימון האוצר כך שיהיו זכאים לכך מרביתם של ניצולי השואה (למעט מי שמקבלים קצבה חודשית מגרמניה BEG אשר זכאים למימון מגרמניה).

מכון שי מתמחה בטיפול נפשי ופסיכולוגי לניצולי שואה. הטיפול האישי והקבוצתי במסגרת מכון שי, ניתן בפריסה ארצית על ידי למעלה מ- 100 מטפלים מומחים, בהם פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים ופסיכיאטרים. הסיוע הנפשי ניתן לניצולי שואה במימון משרד האוצר בכפוף לאישורם. מכון שי הנו ספק מורשה של משרד האוצר (ומשרד הביטחון) למתן טיפולים פסיכולוגיים במימונו. למידע ותיאום מפגש היכרות, התקשרו למכון בטלפון 077-4146160. לשיקום הנפלא של ניצולי השואה – בניית הארץ והקמת המשפחות – אין אח ורע בתולדות האנושות. . מרבית הניצולים התמודדו עם טראומת המלחמה בצורה יוצאת מן הכלל לאורך שנים גם מבלי לקבל תמיכה נפשית, ולו הקטנה ביותר. ואולם, עם ההזדקנות והמשברים הנורמטיביים של החיים – פטירת בן הזוג, יציאת הילדים מהבית, פרישה מהעבודה – זמן רב שהיה מוקדש בעבר לעשייה מתפנה כעת למחשבה, ומנגנוני ההגנה של הנפש נעשים פחות יעילים ומועילים. רבים מהניצולים מתחילים לסבול, דווקא בשנים המאוחרות, מזיכרונות ששבים וצפים, ומתמודדים עם כמויות גדולות של אבל שלא עובד מעולם, עם רגשות אשם חזקים, עם בכי שלא בכו ועם סיוטי לילה. רובם המוחלט של הניצולים כיום היו ילדים בזמן המלחמה ונושאים עמם זיכרונות טראומטיים מהילדות. התמונות, הצבעים והריחות שבים ומציפים אותם בלילות. חלקם סובלים מבעיה הפוכה – הטראומה הקשה גרמה למחיקה או הדחקה של חלק גדול מהזיכרונות, והעדר הזיכרון מביא עמו קושי אחר. עם השינוי והקשיים החדשים שמתלווים אליו, מתעורר הצורך בעיבוד, בשיתוף, ובקבלת תמיכה נפשית. מחקרים רבים מצביעים על כך שזו מביאה לשיפור באיכות החיים של הניצולים, והם מדווחים על הקלה, על הפסקת חלומות הזוועה ועל שיפור במצב הרוח. התמיכה אינה “לוקחת מהם את השואה” אבל מאפשרת להם, באמצעות תיעול הרגשות למקום חיובי, לטפל באבל, להתמודד עם הזיכרונות, ולחיות חיים טובים יותר בזמן שעוד נותר. המטפלים המנוסים של “שי”, פותחים את הדלת לכל אדם המעוניין בייעוץ, מעניקים לניצולים תמיכה מלאת כבוד ו”בגובה העיניים”. טיפול פסיכולוגי חינם לניצולי שואההתמיכה ניתנת במסגרת אפשרויות הטיפול הבאות:

מפאת גילם, לחלק מהניצולים קשיי ניידות, ועל כן המטפלים שלנו עובדים בפריסה ארצית ומגיעים עד לבית הניצולים – בקיבוצים, במושבים ובערים – בצפון, במרכז ובדרום.

טיפול נפשי לניצולי השואה ללא תשלום

אבחון וגישות טיפול .במפגש ראשון עם כל מטופל, מבצע צוות המטפלים המנוסה, אבחון, ובוחר בגישות הטיפול הרלוונטיות ביותר עבור המטופל. המטפלים ב”שי” עובדים בגישות פסיכולוגיות מגוונות, משלבים ביניהן ומתאימים את הטיפול באופן אישי לכל מטופל, לפי צרכיו האישיים. בין גישות הטיפול השונות:

  • הגישה הדינמית
  • הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT)
  • NLP: טיפול בפוסט-טראומה בטכניקות קוגניטיביות
  • EMDR: טיפול בפוסט-טראומה בשיטה ייחודית

טיפול אישי

אחד הכאבים הגדולים ביותר שעמם מתמודדים ניצולי השואה הוא ההכללה וביטול הזהות העצמית. כאילו לא די בכך שהמשטר הנאצי לקח את חפציהם האישיים וביטל את זהותם, פעמים רבות הם זוכים ליחס מכליל מבית, ורבים בציבור הישראלי מכנים אותם “ניצולי שואה” מבלי לראות את הייחוד בכל אחד מהם. אנחנו ב”שי” מאמינים שכל אדם הוא כמו טביעת אצבע, ושכל אדם הוא עולם ומלואו. לכל ניצול שואה סיפור חיים שונה, פחדים שונים וזיכרונות שונים להתמודד עמם. אנו רואים כל ניצול בנפרד, מזדהים עם כאביו עד כמה שניתן ומתאימים את הטיפול לצרכיו האישיים. המטפלים שלנו בעלי ניסיון רב בעבודה עם ניצולי שואה, חשים את המטופל ומבינים ממנו עד כמה הוא מעוניין לספר ולשתף ומתי הוא מעוניין לשמור את סיפורו לעצמו. כמו כן הם מוצאים את הדרך לתעל את התמונות והזיכרונות שעולים במהלך הטיפול למקום חיובי, ולגרום למטופל לחוש בטוח ונינוח במחיצתם.

טיפול זוגי ומשפחתי

ניצולי שואה רבים התחתנו זה עם זה עוד במחנות העקורים וילדו ילדים מתוך רצון למהר ולזנוח את העבר הטראומטי מאחור ולהקים משפחה. הבחירה נעשתה פעמים רבות מתוך התחושה ש”זר לא יבין זאת” וההעדפה לחלוק את החיים עם בן או בת זוג שחוו טראומה דומה. לפעמים כשבן או בת הזוג אינם ניצולים, נוצרים קונפליקטים חזקים בזוגיות. בנוסף, מתוך רצון להתרכז בהווה ולשכוח מהעבר, הסתירו רבים מהניצולים מבניהם ובנותיהם את אשר ארע להם בשנות המלחמה. פעמים רבות חווה הדור השני ולעיתים אפילו השלישי, טראומה שאיש לא דיבר עליה בבית, ובדרך “ההעברה הבין-דורית” ספג תכנים קשים שלה. אנחנו במכון שי מבינים את המורכבות שנושאות על גבן משפחות הניצולים ומזמינים אותן לקבל תמיכה, עם הניצול או בלעדיו. הטיפול במשפחות ובבני זוגם של הניצולים נערך במסגרת טיפול משפחתי או זוגי.

קבוצות תמיכה

קבוצות תמיכה ניצולי שואהבמסגרת התמיכה הנפשית בניצולים מפעיל מכון שי למעלה מ-20 קבוצות תמיכה בדיור מוגן בבתי אבות ובמרכזי יום לקשיש המיועדות לניצולי שואה בלבד. הקבוצה עונה על הצורך בהשתייכות ובהזדהות. הקבוצה אינה עוסקת במפגש עם העבר ובשבירת מנגנוני ההגנה, אלא נותנת לפרט כוח לבצע אינטגרציה של העבר עם ההווה ולהלחם בהצפה הרגשית שעמה הוא מתמודד. בקבוצה, הבנויה על מודל מיוחד שפתחה סימה וייס, אווירה טובה של תמיכה, של הומור ושל פתיחות. יחד מקבלים חברי הקבוצה כלים לוויסות הזיכרונות והמחשבות הכפייתיות על מנת למנוע מאלו להציף את ה”אני” של כל אחד מהם. חלק מחברי הקבוצה כלל אינם מעוניינים לדבר על העבר ולחשוף את סיפורם. הקבוצה מאפשרת להם לקבל תמיכה במקרה שמשהו מהעבר בכל זאת עולה, מבלי שיצטרכו להסבירו. צורך נוסף שעליו עונה הקבוצה הוא הדחף האדיר להשאיר מסרים לדורות הבאים ולומר דברים שמעולם לא נאמרו. במסגרת הפעילות הקבוצתית אנחנו ב”שי” מנהלים פרויקטים מיוחדים של תיעוד, וכך זוכים הניצולים לספר את סיפורם ולהשאיר לדורות הבאים את העדות לסבל והטראומה בבחינת “והגדת לבנך”.

טיפול בית

טיפול בית היא תוכנית טיפול אישי, הניתנת על ידי מטפלי מכון שי לניצולי שואה המרותקים לביתם או סובלים ממגבלת ניידות. מטרתה לסייע בעיבוד העבר וההווה באמצעות שיחות טיפוליות עם מטפל מוסמך בסביבה הביתית. בשלב האחרון לחיים עולה צורך לארגון הזיכרונות המעצבים. עיבוד הבחירות, עיבוד השגיאות שהיו וסקירת ההצלחות. לניצול השואה נוספים הצרכים שנדחו במהלך החיים, שנדחקו עקב הצורך בהישרדות, במהלך המלחמה ואחריה עם בניית חיים חדשים בארץ. הזיכרונות מציפים מחד, ומאידך הציווי שלו בתפקידו כ”עד” מחייב טיפול מובנה באווירה מגינה ומכילה. על פי צרכיו ורצונותיו של המטופל, קיימת אפשר של תיעוד הסיפור האישי או קטע ממנו, בכתב, על ידי המטפל.

תיעוד טיפול

“כשאנו, ניצולי השואה שהזיכרון צרוב בבשרנו, באים להעביר את לפיד שליחות הזכירה לדורות הבאים, אנו מעבירים עמו גם את המסר היהודי שהזיכרון צריך להוליד למעשה ולמחויבות מוסרית. הוא צריך להיות הבסיס לפעולה ומקור הכוח ליצירת עולם טוב יותר.” מתוך “מנשר הניצולים”

“תיעוד טיפול” הינו מודל שפותח ע”י המרכז שלנו, אשר מסייע לניצול לסגור מעגל ולהרגיש ביטחון באפשרות לתעד. לכל ניצול ניתנת האפשרות לבחור את הסיפור האישי שלו, או זיכרון אחד, שירצה להשאיר לדורות הבאים כ”מסר” או “שימור”. תיעוד הזיכרונות לדורות הבאים מסייע לשימור הזיכרון של הניצולים ולעיבוד הטראומה של תקופת המלחמה.

כדי לבחור את הסיפור נעשית עבודה מקצועית במודל ה”תיעוד טיפול”. עבודה מקצועית זו דורשת שיחה עם פסיכותרפיסט מומחה לנושא. לכל ניצול ניתן זמן בהתאם לצרכיו.

לייעוץ ובדיקת זכאותכם לטיפול פסיכולוגי במימון משרד האוצר  התקשרו אלינו בטלפון 077-414-6160

או לחצו כאן להשארת פרטיכם ואנו מבטיחים להשיב לכם במהרה.